Marți 23 Iulie 2024

Un excelent picnic în vie, între două prânzuri la Cyrano și Rivo

Ultima ispravă a clubului s-a petrecut la Oradea, în oraș și în cetate, dar și aproape de Biharia, î...

O degustare faină cu noile vinuri și noul promotor al Cramei Carastelec

După mai bine de un an și jumătate, Crama Carastelec se întoarce în dormitorul bunicii. O face cu aj...

Cum am devenit degustători neautorizați de ulei de măsline la ultimul Festival RO-Wine

Drumurile noastre duc tot mai des la București, o capitală care devine din ce în ce mai atractivă nu...

  • Un excelent picnic în vie, între două prânzuri la Cyrano și Rivo

  • O degustare faină cu noile vinuri și noul promotor al Cramei Carastelec

  • Cum am devenit degustători neautorizați de ulei de măsline la ultimul Festival RO-Wine

Miercuri, 16 Decembrie 2015 19:12

Vinurile marca Guarini, din nou în odăile bunicii

Scris de CDViN
Evaluaţi acest articol
(7 voturi)

Pentru a doua oară în acest an, vinurile producătorului italian Guarini au fost prezente în clubul nostru.

Vineri, 11 decembrie 2015, Clubul Degustătorilor de Vin Neautorizați a fost din nou plin. Nu mai puțin de opt vinuri  au fost  vedetele serii, fiind prezentate de mai vechea noastră cunoștință, directorul Matteo Balelli. După ce, cu prilejul întâlnirii precedente, am descoperit istoria străvechii familii italene, acum am avut prilejul să degustăm alte vinuri produse de Societatea agricolă Conti Guarini Matteucci, situată în primul ţinut rural din Forli, în San Tomè. Am înregistrat și o premieră în ceea ce privește oaspeții: cei care au pășit pentru prima dată în club i-au depășit numeric pe degustătorii veterani. Iar faptul că, în curând, numărul celor înscriși cu acte în regulă în club va crește simțitor nu poate decât să ne bucure. Pentru că, de cinci ani, chiar asta urmărim: să descoperim persoane pasionate de vin, care să își dorească să descopere măcar o parte a complexului univers oenologic, persoane de caracter, cu care să ne identificăm și împreună cu care să construim un club aparte, bazat pe bun gust și, nu în ultimul rând, pe altruism.

Apropo de premiere: într-un anumit moment al serii, numărul italienilor din sălile de degustare a fost mai mare decât cel al localnicilor - ceea ce spune multe despre cosmopolitismul clubului nostru, prin care s-au perindat, în ultimii ani, sud-africani, australieni, mexicani, americani, thailandezi, japonezi, nemți, francezi, polonezi, canadieni, francezi, britanici, spanioli, portughezi...

Trebuie să remarcăm excelentele platouri de degustare, cu o estetică aparte, datorate amfitrionului serii, Matteo, care au completat fericit cele opt vinuri romagnole.

Iată ce am degustat în seara italiană:

Rubicone Trebbiano I.G.T. 2014

Vin sec și savuros, de culoare galben-pai nu foarte intensă.Trebbiano este un vin ușor, delicat parfumat, savuros și armonios, ce poate fi servit cu aperitive ușoare, cu salate de fructe de mare, brânză proaspătă și gustări sărate. A se servi la o temperatură de 7/8 °C. Sticlă de 750 ml, 11 % Vol alcool

LeOne - Romagna Famoso di Romagna I.G.P - 2012

Vin alb, sec. Culoarea este galben-pai, aromă intensă de fructe, arome florale, gust și arome savuroase de banană și fructe tropicale. 100% din struguri FAMOSO. Baricat și cel puțin opt luni de îmbătrânire în sticlă. Se recomandă ca aperitiv, la paste umplute și carne albă. A se servi la 12/14 °C. Sticla de 750 ml, 14,5% Vol alcool

Rubicone Sangiovese I.G.T. 2014

Strugurii provin de la fermele de pe dealurile din Castrocaro, din inima zonei D.O.C. Romagna. Vin roşu rubiniu intens, moale pe cerul gurii, taninos, care, pe bună dreptate, merge atât de bine cu fripturi și brânzeturi vechi. Se recomandă şi la supe de pește. A se servi la 16/18°C. Sticlă de 750 ml, 12 % Vol alcool

RUBBIO - Sangiovese Superiore D.O.P. 2013 DOUJI D'OR 2015

Strugurii provin din inima zonei D.O.P. Romagna. Vin roşu rubiniu intens, cu nuanţe de violet, cu aromă de cireşe negre, violete şi fructe de pădure, care surprinde cerul gurii cu note fructate persistente. A se servi la 16/18°C, cu fripturi, grătare sau brânzeturi vechi. Sticlă de 750 ml, 13 % Vol alcool

ARCOLAIO - Centesimino di Romagna I.G.P. 2011

Vin roșu, sec, de culoare rubinie, cu aromă de fructe, cu note de trandafir, rodie şi citrice; gust picant, dar echilibrat. 100% din struguri Centesimino. Maturare de cel puțin 20 de luni în butoaie de stejar și cel puțin 10 luni de îmbătrânire în sticle. Vin ideal pentru a fi asociat cu fripturi, carne la grătar, vânat, brânzeturi mature. A se servi la 16/18 ° C. Sticlă de 750 ml, 15,5 % Vol alcool

ALOISA - ALBANA DOLCE D.O.C.G. - 2012

Productivitatea la hectar limitată, recoltarea manuală şi vinificaţia inteligentă sunt elementele de bază pentru a obține acest D.O.C.G. Albana Dolce de culoarea paiului strălucitor, cu note de migdale și piersici, cu gust fructat și uşor dulce. A se servi la o temperatură de 8/10°C, în compania unui desert cu tarte cu fructe sau a unor produse de patiserie proaspăt scoase din cuptor. Sticlă de 750 ml, 9 % Vol alcool

Cagnina - Cagnina di Romagna D.O.C. - 2014

Cagnina di Romagna D.O.C. se obține din vechea viță de vie Refosco. Vinul, de un roșu aprins, cu un nas intens și învăluitor, are un gust dulce și ușor. Este ideal a fi consumat cu deserturi, prăjituri uscate, brânzeturi, fructe și castane. A se servi rece la 12/14°C. Sticlă de 750 ml, 9 % Vol alcool

Villa Liberty - Spumant Brut

Villa Liberty, un spumant galben strălucitor, este un vin cu aromă de fructe. Excelent ca aperitiv, este ideal de băut la o masă unde se servesc fructe de mare, brânzeturi proaspete și carne albă. A se servi la o temperatură de aproximativ 10/12°C. Sticlă de 750 ml, 11,5 % Vol alcool


A fost o seară extrem de reușită, pe care sperăm să o repetăm, pentru cei care nu au mai prins locuri, în primele luni ale anului viitor. Până atunci, desigur, vinurile Guarini le stau la dispoziție, în clubul nostru, tuturor celor care le-au apreciat calitățile incontestabile. Cin-Cin!

Citit 2249 ori Ultima modificare Miercuri, 16 Decembrie 2015 20:59
Publicitate

Pivnicer

Situată în cel mai frumos loc cu putință, acolo unde privitorului i se înșiră în fața ochilor, ca o bucată de paradis, o bună parte din valea Târnavei Mici, crama societății Castel Vinum, care produce vinuri sub brandul Villa Vinèa, împlinește 20 de ani de poveste, timpul scurs de la idee la finalitate. Și îi împlinește cu o inaugurare deplină a cramei extinse, în prezența ctitorului și a celor doi oenologi care au trudit la faima vinurilor sale.

Caută

Publicitate